Lentilka Logo

PSYCHOLOGICKÁ PÉČE PRO DĚTI RANÉHO A PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU V PARDUBICÍCH

PILOTNÍ PROJEKT

Magistrát města Pardubic, odbor školství ve spolupráci s Lentilkou - integrační školkou a rehabilitačním centrem nabízí zajištěnípsychologické péče pro děti raného a předškolního věku v Pardubicích.

Tento projekt „pozice terénního psychologa“ vyplynul z potřeb ředitelek a pedagogů předškolních zařízení MŠ (vč. dětských skupin) a z výsledků jednání Metodického a vzdělávacího centra.

Zdůvodnění projektu

  1. Nedostatečná podpora rodin s dětmi v rané fázi pozitivního screeningu PAS a jiných poruch ve vývoji dítěte u pediatrů (v 18-ti měsících a ve 2 letech). Dle zkušeností, nedostatek dětských klinických psychologů a dětských psychiatrů, odsouvá potvrzení pozitivity screeningu a diagnostiku poruchy na několik měsíců až rok. V této dlouhé době čekání na potvrzení diagnózy rodina i dítě potřebují zejména plnou psychologickou podporu. Rodina se často ocitá v krizové situaci, kdy neví, jak s dítětem pracovat, a to zejména v rámci rodinných vazeb. Objevují se často problémy při výchově už v raném věku a rodič se stává bezradným a úzkostným. Psychologická péče v raném věku dítěte a potažmo celé rodiny zabezpečí optimální rodinné klima, na které mohou navázat odborné terapie s dítětem. Pokud bude zlepšen stav dítěte i rodiny po stránce psychické, bude velmi efektivní i následná terapeutická péče (logopedie, ergoterapie, fyzioterapie) a tím dojde ke zlepšení psychomotorického vývoje dítěte a snížení deficitů handicapu již v raném věku (2.-3.rok).

  2. Nedostatečná podpora rodin u dětí, které zpravidla ve věku 3 let nezvládnou nástup do předškolního zařízení MŠ (vč. dětské skupiny). Adaptační mechanismus v předškolním zařízení zpravidla trvá kolem třech měsíců. V této době se již u některých dětí mohou projevit náznaky sociální nezralosti či další deficity (řeč, sebeobsluha), které zabraňují začlenění dítěte do kolektivu vrstevníků. Na tyto situace není připraveno jak samotné dítě, tak i předškolní zařízení, potažmo celá rodina. Tímto začíná anabáze k řešení problémů: zajištění poradenského zařízení, psychologa, doporučení asistenta pedagoga, terapií aj., kdy tyto kroky trvají též i několik měsíců. Psycholog je zde často pouze diagnostikem, většinou nemá kapacitu na další následnou péči a doprovázení rodiny. Dítě často vypadává z předškolního zařízení do domácí péče, rodič nemůže nastoupit do zaměstnání a měsíce se hledá vhodné řešení problémové situace. V této chvíli je na místě právě psychologická péče celé rodiny a podpora pedagogů v předškolním zařízení.

Schéma